بهترین محیط های توسعه اندروید

IDE  که به Integrated Development Environment(محیط توسعه ی تجمیع شده) اشاره دارد یک راه حل مفید برای برنامه نویسان یا توسعه دهندگان برای توسعه ی سریع و آسان نرم افزار برای موبایل های اندرویدی یا سایر دستگاه ها است. IDE های توسعه ی اندروید یک پلت فرم است که از آن اپلیکیشن های اندروید توسعه می یابند که به سادگی از طراحی ، کد ، کامپایل ، تست ، دیباگ (در صورت وجود خطا) و پکیج کردن اپلیکیشن اندرویدی تشکیل می شود. در صورتی که محیط های توسعه بدون شبیه ساز داخلی را انتخاب می کنید می توانید به صورت جداگانه از برنامه های شبیه ساز اندروید استفاده نمایید.

 

 • Android Studio : رایگان

اندروید استودیو محیط  توسعه پیش فرض و رسمی گوگل برای اندروید است. همراه با مجموعه ای از ابزارها برای کمک به توسعه دهندگان که برنامه ها و بازی هایی مخصوص اندروید را تولید کنند. یک شبیه ساز سریع و سرشار از ویژگی ها نیز در اندروید استودیو دردسترس است که می توانید از آن برای تست کردن برنامه یا بازی خود استفاده کنید. این برنامه به عنوان یک ویرایشگر برای زبان برنامه نویسی انتخاب شده عمل می کند و از جاوا، C ، C++ و Kotlin پشتیبانی می کند. همچنین یک کامپایلر است که می تواند فایل های APK و یک سیستم فایل را برای تنظیم پروژه شما ایجاد کند و شامل یک ویرایشگر XML و نمایش طراحی برای تنظیم عناصر بر روی صفحه نمایش می باشد. کسانی که در حال توسعه برنامه های خود هستند در حال حاضر یک ابزار قدرتمند (و رایگان) برای توسعه و آزمایش برنامه های خود در اختیار دارند.این برنامه بر روی ویندوز، مک و لینوکس قابل اجرا است. برای مطالعه بیشتر و دانلود به آدرس https://developer.android.com مراجعه بفرمایید.

 

 • Xamarin : رایگان

یک محیط توسعه  دیگر برای توسعه ی اپلیکیشن برای دستگاه های اندرویدی است،دارای رابط کاربری ساده و شبیه ساز داخلی می باشد که برای توسعه دهندگان ساخته شده است. زبان برنامه هایی که با زامازین نوشته می شوند سی شارپ (C#) است. به صورت cross platform می باشد طراحی اپلیکیشن های موبایل را برای طراحان اندروید وIOS  را بسیار آسان کرده است و اپلیکشن ها را به صورت بلادرنگ build  می کند. زامارین به عنوان قسمتی از ویژوال استودیو عرضه می شود و هزینه ی مجزایی برای آن دریافت نخواهد شد. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود آن می توانید به آدرس https://www.xamarin.com مراجعه بفرمایید.

 

 • Eclipse : رایگان

Eclipse یک پلت فرم برای ساخت اپلیکیشن های دسکتاپ و دستگاه های اندرویدی استفاده می شود. شما می توانید سایر پکیج های Eclipse  را نیزاز سایت این برنامه دانلود کنید که شامل ابزار های گوناگونی نظیر ابزار های توسعه ی جاوا، ابزار ویرایشگر XML  و بسیاری موارد دیگر که در توسعه ی اپلیکیشن به ما کمک می کنند، می شود. Eclipse اجازه ی ساخت یک UI  برای اپلیکیشن می دهد ، پکیج ها را بر اساس framework  اضافه می کند، اپلیکیشن را دیباگ می کند و یک پروژه ی اندرویدی جدید را به صورت ساده و موثر تنظیم می کند. برای ساخت برنامه ها به طور پیش فرض از جاوا استفاده می کند و با نصب پلاگین ها از زبان های Perl، PHP، Prolog، Python، Ruby،C ، C++، C#، JavaScript نیز پشتیبانی می کند. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود به می توانید به آدرس https://www.eclipse.org مراجعه بفرمایید.

 

 • IntelliJ IDEA : رایگان(90 روز) / 499 $ یک سال

اصلی ترین انگیزهIntelliJ IDEA  افزایش بهره وری توسعه دهندگان است. به دلایلی نظیر دیباگ کردن آسان ، تکمیل خودکار کد با پیش بینی نیاز برنامه نویس و غیره کمی بهتر ازEclipse عمل می کند. با استفاده از IntelliJ IDEA می توانیم اپلیکیشن های پویا بنویسیم و همچنین به کاربران کمک می کند که UI های عالی برای اپلیکیشن بسازند و پکیج ها را بر پایه ی framework  منتقل کنند. می توانیم پلاگین ها را از وبسایت رسمی آن دانلود و نصب کنیم. این IDE  زبان های مختلفی نظیر Java, Perl, Kotlin, HTML/XHTML/CSS, Javascript, Python, SQL, PHP, Ruby  و بسیاری از زبان های دیگر را پشتیبانی می کند. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس https://www.jetbrains.com/idea مراجعه بفرمایید.

 

 • NetBeans IDE : رایگان

با کمک این IDE می توانیم اپلیکیشن های اندروید را به آسانی و به سرعت بسازیم علاوه براین ها می توانیم اپلیکیشن های دسکتاپ،موبایل و وب را نیز با استفاده از این IDE  بسازیم و می توانیم از زبان های Java, PHP  و HTML5  درآن استفاده کنیم. این IDE همچنین می تواند به عنوان ابزار توسعه ی طراحی GUI نیز استفاده شود. با کمک ابزار های مختلفNetBeans  این IDE  بسیار ساده و موثر شده است. NetBeans  بر روی ویندوز،لینوکس و مک نصب می شود و از زبان های جاوا، C/C++ ، XML، HTML، PHP، Groovy، JavaScriptرا پشتیبانی می کند. می توانید برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود به آدرس https://netbeans.org مراجعه بفرمایید.

 

 •     AIDE : رایگان با پرداخت درون برنامه ای

محیط توسعه منحصر به فردی برای اندروید است زیرا بر روی اندروید اجرا می شود، می توانید برنامه ها را با استفاده از تلفن همراه یا تبلت خود ایجاد کنید و سپس آنها را در آن دستگاه تست کنید. برای توسعه ی اپلیکیشن های اندروید از زبان های Java، C،C++،HTML5, CSS ، Javascript  پشتیبانی می کند. با Eclipse  وAndroid Studio  سازگار است و از تکمیل کد هوشمند پشتیبانی می کند. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس http://www.android-ide.com مراجعه بفرمایید.

 

 

 • B4A : رایگان(نسخه آزمایشی) / 119 $ نسخه enterprise

B4A یا  Basic for Android یک ابزار توسعه اندرویدی کمتر شناخته شده از Anywhere Software است که بر توسعه سریع تمرکز دارد. همانطور که از نام آن پیداست، این یک IDE و مترجم است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه ها را با استفاده از نسخه ی مدرن زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک ایجاد کنند. از ویژگی های پیشرفته از جمله راه اندازی وایرلس برروی بلوتوث، ویرایشگر تصویری برای اضافه کردن و تنظیم view ها و موارد دیگر پشتیبانی می کند. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود آن به آدرس https://www.b4x.com مراجعه بفرمایید.

 

 • Qt : رایگان نسخه متن باز / 459 $ یک ماه نسخه commercial

Qtیک فریم ورک توسعه نرم افزار cross-platform برای دسکتاپ و تلفن همراه است و از سیستم عامل های لینوکس، OS X، ویندوز، Android، iOS، BlackBerry و غیره پشتیبانی می کند. Qt به خودی خود یک زبان برنامه نویسی نیست. این چارچوبی است که در C ++ نوشته شده است. Qt همراه با محیط توسعه ی خود به نام Qt Creator می باشد. این برنامه در لینوکس، OS X و ویندوز اجرا می شود و برنامه تکمیل کد هوشمند، برجسته سازی syntax، یک سیستم کمک یکپارچه، ادغام اشکال زدایی و غیره را ارائه می دهد. علاوه بر توسعه دهندگان Qt Creator در ویندوز نیز می توانید افزونه ویژوال استودیو Qt را استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس https://www.qt.io مراجعه بفرمایید.

 

 • Cordova : رایگان

Apache Cordova یک فریم ورک توسعه تلفن همراه منبع باز است و اجازه می دهد تا از تکنولوژی های وب  HTML5، CSS3 و جاوا اسکریپت برای توسعه کراس پلتفرم استفاده کنید. برنامه های کاربردی در داخل بسته بندی هایی که برای هر پلتفرم مورد نظر است، اجرا می شوند و بر API های سازگار با استاندارد برای دسترسی به قابلیت های هر دستگاه مانند حسگر ها، داده ها، وضعیت شبکه  مطابقت دارند . پروژه Apache Cordova مجموعه ای از پلاگین ها به نام Core Plugins را در خود دارد که این پلاگین ها دسترسی به قابلیت های دستگاه مانند باتری، دوربین، مخاطبین و غیره را برای برنامه شما فراهم می کند. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس https://cordova.apache.org مراجعه بفرمایید.

 

 • App Inventor : رایگان

MIT App Inventor یک محیط برنامه نویسی متن باز و بصری برای اندروید است که به کاربرانش -حتی کودکان اجازه می دهد با کشیدن و رها کردن آبجکت ها، برنامه های کاملا کاربردی برای گوشی های هوشمند و تبلت ها ایجاد کنند. در این ابزار از برنامه نویسی مبتنی بر بلوک استفاده شده که ایجاد برنامه های کاربردی پیچیده و تاثیر گذار را در زمان بسیار کمتر از برنامه نویسی سنتی تسهیل می کند. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس http://appinventor.mit.edu/explore/front.html مراجعه بفرمایید.

 

 • Kivy : رایگان (منبع باز)

Kivy یک کتابخانه پایتون منبع باز برای توسعه برنامه های موبایل و دیگر نرم افزارهای کاربردی چند منظوره با رابط کاربر طبیعی (NUI) است. این می تواند در اندروید، iOS، لینوکس، OS X و ویندوز اجرا شود. Kivy فریم ورک اصلی توسعه یافته توسط سازمان Kivy است، همراه با پایتون برای اندروید، Kivy iOS، و چندین کتابخانه دیگر که در همه سیستم عامل ها مورد استفاده قرار می گیرد. Kivy از Raspberry Pi نیز پشتیبانی می کند. شامل طیف گسترده ای از ویجت هایی که چند لمسی را پشتیبانی می کنند و همچنین یک زبان متوسط (Kv) برای راحتی در طراحی ویدجت های سفارشی شده ، می باشد. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس https://kivy.org مراجعه بفرمایید.

 

 • RAD Studio : رایگان (30 روز) / 4,217 $ نسخه enterprise

RAD Studio 10.2 با کامپایلر دلفی لینوکس سریعترین راه برای نوشتن، کامپایل، پکیج کردن و استفاده از برنامه های کاربردی به صورت cross-platform است. محیط توسعه RAD Studio از زیان های Object Pascal (Delphi) و C++ پشتیبانی می کند و شما را در چرخه توسعه به صورت کامل پشتیبانی می کند . می توانید سریعتر با کتابخانه هایی قدرتمند طراحی کنید و به سادگی با کشیدن و رها کردن کامپاننت ها رابط کاربر خود را بسازید. یکبار UI خود را بسازید و آن را در چندین دستگاه با انعطاف پذیری ارائه شده اجرا کنید. شما می توانید برنامه های کاربردی که از راه دور در ویندوز، macOS، iOS، Android و لینوکس اجرا می شود، اشکال زدایی کنید. همچنین می توانید برنامه خود را به هر دستگاه iOS ویا اندروید منتقل کرده و اشکال زدایی کنید. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه می توانید به آدرس https://www.embarcadero.com مراجعه بفرمایید.

 

 • Corona :

Corona یک کیت توسعه نرم افزار (SDK) است که توسط شرکت Corona Labs در اواسط سال 2009 توسعه یافته است، که به برنامه نویسان اجازه می دهد تا برنامه های موبایل 2 بعدی را برای iOS، اندروید و Kindle، برنامه های دسک تاپ برای ویندوز و OS X و برنامه های تلویزیون متصل شده برای اپل تلویزیون و تلویزیون اندروید تولید کنند. این نرم افزاراز زبان lua برای توسعه پشتیبانی می کند و دارای دو حالت عملیاتی است: Simulator Corona و Corona Native . برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس https://coronalabs.com مراجعه بفرمایید.

 

 • PhoneGap Adobe: رایگان (منبع باز)

PhoneGap یک فریم ورک منبع باز است که با استفاده از آن می توانید برنامه های شگفت انگیز موبایل را با استفاده از تکنولوژی وب بسازید. PhoneGa از این رویکرد برای ایجاد برنامه های کاربردی استفاده می کند تا  پیچیدگی نوشتن یک برنامه را در چندین زبان (مانند Objective C و Java) برای همه سیستم عاملهای مرتبط تلفن همراه حذف کند.  با PhoneGap، قادر خواهید بود برنامه های Cross-Platform با استفاده از HTML، CSS و جاوا اسکریپت ایجاد  کنید. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس https://phonegap.com مراجعه بفرمایید.

 

 • Qpython : رایگان

Qpython بهترین محیط توسعه موبایلی پایتون است. QPython یک موتور اسکریپت است که پایتون را بر روی دستگاه های اندروید اجرا می کند. اجازه می دهد دستگاه اندروید شما اسکریپت های پایتون و پروژه ها را اجرا کند که شامل مترجم پایتون، کنسول، ویرایشگر و کتابخانه SL4A برای اندروید است. این کیت توسعه به شما امکان می دهد به راحتی پروژه های Python و اسکریپت ها را در دستگاه اندرویدی خود بسازید. برای مطالعه بیشتر درباره این محیط توسعه و دانلود می توانید به آدرس https://www.qpython.com مراجعه بفرمایید.

 

مترجم و گردآورنده : مریم مکاریان خراسانی

 

منبع:

https://barnamenevisan.org/Articles/Article6674.html

http://tekeye.uk/android/list-of-android-app-development-ides

https://www.developer.com/ws/android/development-tools/top-android-ides-for-developers.html

Best Android developer tools for getting started or levelling up your dev skills

X